انواع سرماخوردگي کودکان و روش هاي درمان آنها

انواع سرماخوردگي کودکان و روش هاي درمان آنها

مجله سلامت/ فصل سرد سال در حال نزديک شدن است. در اين فصل معمولا تعداد سرماخوردگي‌ها افزايش پيدا مي‌کند. اين نوع سرماخوردگي معمولا در کودکان بيشتر ديده مي‌شود. زماني که دماي هوا افت مي‌کند بايد منتظر شرايطي همچون سرفه، ابريزش بيني و عطسه باشيد. اين شرايط براي بيشتر کودکان وحشتناک است اما با استفاده از مواردي همچون مايعات، استراحت و درمان‌هاي خانگي مي‌توان آن را مديريت کرد.

سرماخوردگي عمومي در کودکان:
در اين نوع سرماخوردگي مواردي همچون سرفه، آبريزش بيني، تب خفيف ديده مي‌شود.
چه اتفاقي روي مي‌دهد: همانطور که مي‌دانيد سرماخوردگي يک عفونت جزئي و خفيف در بيني و گلوست که معمولا يکي از ۲۰۰ ويروس موجود باعث ايجاد آن مي‌شود. در چنين شرايطي مي‌توانيد از قطرات سالين استفاده کنيد. در حاليکه سيستم ايمني بدن کودک شما در حال رشد و بالغ شدن است، ممکن است در هر سال ۷ بار به سرماخوردگي مبتلا شود. اولين سرماخوردگي کودک به نظر بسيار وحشتناک مي‌رسد. ممکن است بيني کودک گرفته شود و تنفس بسيار دشوار گردد. استفاده از روغن اکاليپتوس در دستگاه مرطوب کننده مي‌تواند تنفس را بهتر کند.
با پزشک تماس بگيريد: سرماخوردگي شرايط خطرناک و جدي نيست اما زماني که کودک شما کمتر از سه ماه سن دارد، سرماخوردگي مي‌تواند به سرعت به شرايط بدتري همچون ذات الريه تبديل شود. نشانه‌هاي موجود را بررسي کنيد و با يک پزشک تماس بگيريد. اگر کودک شما کمتر از ۴ هفته سن دارد و نشانه‌هايي همچون تب در او ديده مي‌شود بهتر است با يک پزشک مشورت کنيد. در اين سن، کودک سريع‌تر بيمار مي‌شود زيرا سيستم ايمني بدن او هنوز به اندازه کافي رشد نيافته است. پزشک مي تواند با کمک روش‌هايي مطمئن شود که کودک شما عفونت باکتريايي همچون مننژيت را دارد يا خير. اگر کودک شما تب بالايي دارد و نشانه‌هايي همچون درد در گوش، قرمزي چشم يا ترشح در آن ديده مي‌شود يا اگر نمي‌تواند به طور طبيعي غذا بخورد يا ادرار کند، بهتر است بدانيد که چيزي بيشتر از يک سرماخوردگي ساده در او وجود دارد. در چنين شرايطي حتما با يک پزشک تماس بگيريد.

آنفلونزا در کودکان:
اين نوع بيماري معمولا همانند يک سرماخوردگي بد به همراه تب بالاست(معمولا مواردي همچون اسهال و استفراغ نيز در آن ديده مي‌شود) که به طور ناگهاني خود را نشان مي‌دهد. کودکاني که مبتلا به آنفلونزا هستند معمولا براي چيزهاي جزئي داد و بيداد مي‌کنند زيرا شرايط جسمي خوبي ندارد.
چه اتفاقي رخ مي‌دهد: بايد اين عفونت تنفسي را جدي بگيريد. در ميان کودکان، آن‌هايي که کمتر از ۶ ماه سن دارند معمولا در خطر بيشتري براي بستري شدن در بيمارستان خواهند بود. در اين کودکان خطر مرگ در اثر بيماري آنفلونزا بيشتر از ساير گروه‌هاي سني است. اين موضوع عمدتا به خاطر سيستم ايمني ضعيف در اين کودکان است. در چنين کودکاني سيستم ايمني به طور کامل رشد نکرده است و نمي تواند با چنين شرايطي دست و پنجه نرم کند. با اينحال اگر در زمان بارداري واکسينه شده باشيد، آنتي بادي‌هاي شما خطر ابتلا به بيماري آنفلونزا در کودکان را تا ۴۱ درصد کاهش مي‌دهد. بايد ساير افراد خانواده نيز در برابر اين بيماري مصون شده باشند. تنها روش براي ابتلاي کودک به آنفلونزا، سرايت آن از طريق ساير اعضاي خانواده است. پس اگر کودک کم سن و سال داريد مراقب خودتان باشيد تا به چنين شرايطي مبتلا نشويد.
با پزشک تماس بگيريد: اگر در فصل سرد سال قرار داريد که احتمال ابتلا به آنفلونزا در آن بيشتر است، بهتر است برخي نشانه‌ها را جدي بگيريد. اگر کودک شما تب دارد به يک پزشک مراجعه کنيد. يک آزمايش ساده مي‌تواند وجود آنفلونزا را تشخيص دهد. پزشک ممکن است داروهايي همچون تاميفلو را تجويز نمايد. اين دارو معمولا براي درمان آنفلونزا و بهبود شرايط مورد استفاده قرار مي‌گيرد. تاميفلو براي کودکاني که کمتر از ۱۲ ماه سن دارند توصيه نمي‌شود. اما اگر بيماري کودک شديد باشد مي‌توان با دستور پزشک از چنين مواردي استفاده کرد زيرا هرچقدر سن کودک کمتر باشد خطر پيچيده تر شدن شرايط نيز وجود دارد. يکي از اين شرايط پيچيده سينه پهلو (ذات الريه يا همان پنوموني) است که به هنگام مهاجرت ويروس آنفلونزا به داخل ريه از طريق بيني و گلو رخ مي‌دهد. همچنين اين بيماري زماني توسعه پيدا مي‌کند که عفونت باکتريايي به اندازه کافي گسترده شده باشد. پنوموني ويروسي را مي‌توان با استراحت و برخي اقدامات خاص درمان کرد. اگر پنوموني باکتريايي باشد بايد با دستور پزشک از آنتي بيوتيک‌ها استفاده گردد.

خروسک يا کروپ در کودکان:
خروسک يا کروپ به التهاب حلق، ناي، برونش‌هاي اصلي اطلاق مي‌شود.خروسک معمولا بعد از نيمه شب ايجاد مي‌شود. اين عفونت موجب بروز التهاب در داخل گلو مي‌گردد، سپس منجر به مشکلات تنفسي و علائمي مانند سرفه به شکل «پارس سگ»، صداي خس‌خس و گرفتگي صدا خواهد شد. علائم خروسک ممکن است خفيف، متوسط يا شديد باشد و معمولاً در هنگام شب تشديد مي‌شود. اگر علايم موجود را براي پزشک توضيح دهيد مي‌تواند وجود چنين بيماري را تشخيص دهد.
چه اتفاقي روي مي‌دهد: کودکان زماني به خروسک مبتلا مي‌شوند که ويروس باعث تورم حنجره، تارهاي صوتي و ناي گردد. در ابتدا ناي باريک‌تر مي شود و سپس تارهاي صوتي متورم خواهد شد و به هم نزديک تر مي‌شوند. زماني که حال کودک بد مي شود و شروع به گريه کردن مي‌کند، جريان هوا به هنگام تنفس از طريق حنجره عبور مي‌کند. همين امر موجب ايجاد صداي بد در آن‌ها مي‌شود.
با يک پزشک تماس بگيريد: زماني که کودک شما در حال استراحت است و به هنگام تنفس صداي غير عادي همچون سوت را مي‌دهد و به سرعت نفس مي‌کشد بايد با يک پزشک تماس بگيريد.در چنين شرايطي استفاده از مرطوب کننده ممکن است پاسخگو باشد. اگر استفاده از اين مورد نيز کارساز نبود حتما با يک پزشک مشورت کنيد. کودک شما ممکن است به استروئيد يا اپي نفرين براي کاهش التهاب نياز داشته باشد.

برونشيوليت در کودکان:
اين بيماري با علايمي همچون سرفه، خس خس سينه،تنگي نفس و مدفوع رقيق(شل) همراه است.
چه اتفاقي مي‌افتد: اين بيماري به التهاب نايژک‌ها گفته مي‌شود. زماني بيماري برونشيوليت در کودکان رخ مي‌دهد که يک ويروس(به خصوص ويروس سنسيشيال) تنفسي باعث التهاب اين لوله‌هاي ريز در ريه مي‌گردد و باعث مي‌شود با مخاط احاطه گردد و مسير آن بسته شود. براي بيشتر کودکان کم سن و سال اين تنها يک عفونت خفيف است. اگر قبل از شروع علايم، کودک شما سالم بوده است، بهتر است نگران نباشيد.
با يک پزشک تماس بگيريد: اگر کودک شما تمايلي به خوردن غذا ندارد بهتر است با يک پزشک صحبت کنيد. در چنين شرايطي کودک ممکن است نتواند نفس بکشد و غذا بخورد. تنفس سريع، کشيده شدن پره‌هاي بيني ، سرفه، تب نيز از نشانه‌هاي ديگر اين بيماري است. اگر تنفس کودک شما در يک دقيقه بيشتر از ۸۰ بار است بهتر است به يک پزشک مراجعه کنيد. پزشک سعي مي کند با تجويز داروهايي مسير هوايي را باز کند. همچنين ممکن است نياز به بستري شدن کودک در بيمارستان وجود داشته باشد تا اکسيژن مورد نياز تامين گردد و از دست رفتن آب بدن جلوگيري شود.
از قطره سالين استفاده کنيد:
ممکن است کودک شما در چنين شرايطي نتواند از طريق بيني يا دهان به خوبي نفس بکشد. زماني که بيني گرفته شده باشد بايد مسير آن پاکسازي گردد تا تنفس کودک دوباره به حالت طبيعي باز گردد. به همين منظور بهتر است يک چهارم قاشق چايخوري نمک را در يک پيمانه آب ولرم ترکيب کنيد تا بتوانيد يک محلول سالين(محلول آب نمک) ايجاد کنيد. همچنين شما مي توانيد اين محلول را به صورت آماده از داروخانه‌ها تهيه نماييد. کودک را روي زمين بگذاريد و اجازه دهيد دراز بکشد. چند قطره از آن را در بيني او بريزيد و چند دقيقه صبر کنيد. حالا با استفاده از يک دستگاه مکش بيني او را تميز کنيد.
دوش آب گرم:
دوش گرفتن در آب گرم مي‌تواند به پاکسازي ريه و مسير بيني کمک کند.
هواي خنک:
هنوز مشخص نيست چرا اين گزينه مي‌تواند مفيد و کارساز باشد اما برخي از پزشکان بر اين باورند که هواي خنک به بهبود شرايط کمک مي‌کند.
مرطوب کننده با بخار سرد:
هواي مرطوب به کودک کمک مي‌کند راحت تر نفس بکشد.
استامينوفن:
اگر بيماري کودک شما به همراه تب است مي‌توانيد از اين گزينه براي پايين آوردن تب استفاده کنيد. فقط به خاطر داشته باشيد که تب نشان دهنده مبارزه بدن با بيماري‌هاي موجود است. به همين خاطر نبايد آن را سرکوب کنيد. کافيست کمي آن را پايين بياوريد. در چنين شرايطي بهتر است در ابتدا با يک پزشک متخصص تماس بگيريد و از راهنمايي‌هاي او استفاده کنيد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مجله سلامت

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان انواع سرماخوردگي کودکان و روش هاي درمان آنها کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات