۶ کاري که قبل از سپردن کودک به «مادربزرگ» بايد انجام داد

۶ کاري که قبل از سپردن کودک به «مادربزرگ» بايد انجام داد

ايران/ مشغله‌هاي زندگي و کار بيرون از خانواده خيلي از مادران را وادار مي‌کند تا نگهداري از فرزندانشان در طول روز را به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بسپارند. اين هم مزيت‌هايي دارد و هم معايبي. مثلاً بچه‌ها روابط اجتماعي بهتري خواهند داشت اما در عوض ممکن است لوس شوند يا تربيت دوگانه‌اي پيدا کنند.
اگر جزو مادراني هستيد که فرزندتان را در ساعاتي از روز نزد مادر يا مادرشوهرتان مي‌گذاريد، بهتر است اين نکات را بدانيد و رعايت کنيد:
۱. بخش عمده‌اي از آموزش يک کودک، به عهده پدر و مادر او است. وقتي پدربزرگ و مادربزرگ را مسئول نگهداري از کودک مي‌کنيد، بايد از آنها بخواهيد کمک کنند تا روند آموزش کودک مختل نشود. در واقع از آنها خواهش کنيد که به جاي نگهداري صرف و فقط مراقبت از کودک، کمي براي او وقت بگذارند. مثلاً در طول روز براي کودک قصه بگويند و کتاب بخوانند، با کودک بازي کنند و در قالب بازي به او رنگ‌ها، نام‌ها، اشيا و... را بشناسانند.
۲. مسائل تربيتي فرزندتان را با آنها در ميان بگذاريد. اگر فرزندتان اخلاق بدي پيدا کرده و شما در تلاشيد آن را از بين ببريد، با پدربزرگ و مادربزرگ درباره آن صحبت کنيد. شيوه تربيتي خود را با آنها در ميان بگذاريد و از آنها خواهش کنيد تا در طول روز و در غياب شما، همان شيوه تربيتي را ادامه دهند. به اين ترتيب، فرزندتان با روش‌هاي تربيتي دوگانه مواجه نخواهد بود.
۳. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها عادت به لوس کردن نوه‌ها دارند. آنها هر چه را که کودک اراده کند در اختيارش قرار مي‌دهند و اين بزرگترين مشکلي است که با آن مواجه خواهيد شد. از آنها بخواهيد به فرزندتان اجازه ندهند هر کاري که خواست انجام دهد و هر چيزي که خواست را فوراً براي او تهيه نکنند. فرزند شما بايد بياموزد که همه جا قواعد به يک شکل است و خانه پدربزرگ و مادربزرگ مقر او نيست تا هر کار که دوست داشت انجام دهد.
۴. خيلي از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ترجيح مي‌دهند کودک در طول روز با تلويزيون و رايانه سرگرم باشد تا کمتر شيطنت کند. از آنها خواهش کنيد که گاهي فعاليت‌هاي خارج از خانه براي فرزندتان ترتيب دهند. مثلاً با هم به خيابان بروند و خريد کنند، با هم به پياده روي يا پارک بروند يا حتي بعضي از روزهاي هفته با هم راهي استخر شوند و شنا کنند.
۵. توانايي‌هاي جسمي و روحي پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها کمتر است. بنابراين ملاحظه آنها را بکنيد و به فرزندتان ياد دهيد که با آنها با ملايمت رفتار کند، آزارشان ندهد و کارهايي که انرژي زيادي طلب مي‌کند، از آنها توقع نداشته باشد.
۶. وقتي به خانه مي‌رويد، براي فرزندتان زمان بگذاريد. با او بازي کنيد و کارهاي مشترکي مثل نقاشي، آشپزي، تکاليف مهد يا مدرسه و... را انجام دهيد. به اين ترتيب کمک کنيد تا کودک هم با شما انس بيشتري بگيرد و هم بخشي از انرژي‌اش را در خانه و با مادر خود تخليه کند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايران

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان ۶ کاري که قبل از سپردن کودک به «مادربزرگ» بايد انجام داد کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات