مقاومت جليقه‌هاي ضدگلوله با نانوکامپوزيت افزايش مي يابد

مقاومت جليقه‌هاي ضدگلوله با نانوکامپوزيت افزايش مي يابد

مهر/ گروهي از محققان امريکايي اقدام به توليد کامپوزيتي حاوي نانولوله‌کربني و گرافن کرده اند تا جليقه‌هايي با وزن کمتر و مقاومت بيشتر در برابر گلوله را به توليد برسانند.
در بيشتر پروژه‌هاي علمي تخيلي حوزه فناوري‌نانو، نظير آسانسور فضايي، نانولوله کربني حضور دارد که دليل اين امر خواص استحکامي منحصر به فرد اين ماده است. به همين دليل کاربردهاي زيادي براي اين ماده مورد تصور است.
شرکت بات (Butte) به دنبال فناوري جالبي با استفاده از نانولوله‌هاي کربني است. ماه اکتبر سال ۲۰۱۶، شرکت مونتانا تک (Montana Tech) اعلام کرد که چند تن از اعضاء اين شرکت در حال همکاري با شرکت بات هستند تا پليمر ويژه‌اي براي جليقه‌هاي ضدگلوله بسازند.
اين شرکت‌ها با همکاري شرکت اوکس تکنولوژي (Oaks Technology) اقدام به سرمايه‌گذاري ۲۰۰ هزار دلاري براي تست روي ماده‌اي کرده‌اند که به اين منظور طراحي شده‌است. اين ماده ترکيبي از نانولوله‌کربني و گرافن است.
هاگ کرايگ از مديران اين پروژه مي‌گويد که نانولوله کربني و گرافن گزينه‌هاي ايده‌آلي براي ساخت جليقه ضدگلوله هستند؛ دليل اين امر، وزن کم آن و استحکام بالاي اين مواد است چيزي که در ديگر مواد به ندرت يافت مي‌شود.
کرايگ اظهار داشت: ما انتظار داريم که با اين فناوري کيفيت جليقه‌ها دو برابر بهبود يابد به اين معنا که وزن آنها نصف شود و مقاومت بهتري داشته باشند. جليقه‌هاي ضدگلوله تنها زماني که سرعت گلوله در محدوده خاصي باشد امکان حفظ جان فرد را دارند، در نتيجه گلوله‌هايي که با سرعت بالا شليک شوند مي‌توانند به اين جليقه‌ها آسيب بزنند.
کرايگ معتقد است که گرافن و نانولوله‌کربني استحکام ساختار هگزاگونالي گرافيت را داشته اما ابعاد کوچکتري دارد.
اگر نتايج آزمون‌هاي انجام شده روي اين ماده موفقيت‌آميز باشد آنگاه اين شرکت‌ها وارد فاز بعدي کار مي‌شوند که در آن بايد اين ماده کامپوزيتي با پارچه‌هاي چلوار رايج ترکيب کرد، با اين کار امکان تجاري‌سازي اين فناوري فراهم مي‌شود.
شرکت اوکس تکنولوژي با کمک دو تن از پرسنل سابق نيروي هوايي آمريکا فعاليت خود را در اين حوزه انجام مي‌دهد. کرايگ معتقد است که اين فناوري مي‌تواند بر بسياري از محدوديت‌ها غلبه کند.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مهر

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان مقاومت جليقه‌هاي ضدگلوله با نانوکامپوزيت افزايش مي يابد کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات