چاقوي جراحي هوشمند به‌کمک تومور مغزي مي‌آيد

چاقوي جراحي هوشمند به‌کمک تومور مغزي مي‌آيد

ويستا/ برداشتن بخش‌هاي مبتلا به تومور مغزي يک فرايند دقيق و ظريف است و کوچکترين اشتباهي ممکن است عواقب جبران‌ناپذيري به همراه داشته باشد.
به همين دليل ديويد اوريب يک ابزار با نام “چاقوي هوشمند” طراحي کرده است تا به جراحان در تشخيص بافت سرطاني و بافت سالم مغزي در حين جراحي کمک کند.
چاقوي جراحي هوشمند قادر است تفاوت بين بافت سرطاني و سالم مغز را حين جراحي تشخيص دهد. فناوري‌هاي پيشرفته تصوير برداري پزشکي مانند MRI و سونوگرافي به پزشکان کمک مي‌کند تومورها را قبل از جراحي مشخص کنند. اوريب در نظر داشت ابزاري ايجاد کند که ريسک را کاهش داده و دقت جراحي را افزايش دهد.
وي گفت: “گرچه تکنيک‌هاي تصويربرداري همچون MRI و سونوگرافي پيش از جراحي محل دقيق تومور را مشخص مي‌کنند اما در حين باز کردن جمجمه و عمل جراحي عوامل ديگري نيز وجود دارند که ممکن است باعث تغيير مکان آن شوند، ازاين رو برش بخش‌هاي آسيب‌ديده تقريبي خواهد بود و به تجربه و حواس جراح وابسته خواهد بود.”
اين چاقوي هوشمند در واقع هيچ برش يا جداسازي انجام نمي‌دهد. اين وسيله به اندازه يک چاقوي جراحي کوچک است اما به‌جاي سر تيز و برنده، در انتهاي آن يک توپ با قطر کمتر از يک ميليمتر قرار دارد. سر توپ مجهز به سنسور است که کمتر نيم ثانيه وضعيت بافت لمس شده را به جراح اطلاع مي‌دهد. براي اين دستگاه بايد يک صفحه نمايش طراحي شود تا بدون پرت کردن حواس جراح، بتوان اطلاعات دريافتي را به نمايش گذاشت.
هنگامي که سرطان در مراحل اوليه است، حتي با کمک تجهيزات تصويربرداري ميکروسکوپي نيز ديده نمي‌شوند. ازاين رو اوريب اين دستگاه را طوري طراحي کرده است تا بافت بيمار را در هنگام جراحي تشخيص دهد. تا کنون نمونه اوليه اين چاقو در بافت مصنوعي که هردومدل سرطاني و سالم را شبيه‌سازي کرده است، وهمينطور مغز خوک آزمايش شده است.
نتايج آزمايش بر روي مغز خوک بسيار رضايت بخش بوده‌اند و اکنون بايد بر روي انسان آزمايش شوند. اوريب معتقد است در آينده اين دستگاه را براي ساير نقاط بدن همچون معده و روده نيز کاربرد داشته باشد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ويستا

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان چاقوي جراحي هوشمند به‌کمک تومور مغزي مي‌آيد کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات